ty5fvqbaf2 ty5fvqbaf2
  • 26-03-2021
  • Mathematics
contestada

Diego is buying candy by the pound. For every 10 pounds, he pays $23. What is the cost per pound?

Will give BRAINLIEST!!

Respuesta :

hypertxt hypertxt
  • 26-03-2021
10 pounds = 23 $
1 pound = 2$ and 30 cts

Just divide by ten.
Answer Link

Otras preguntas

The value of Q is given by the relation Q = 17m. If m is an integer greater than 15 and less than 23, then which of the following is the value of Q?
HURRY WILL MARK BRAINLIEST AND CASHAPP! WHICH SET OF POINTS ONNTHE GRAPH REPRESENTS EQUIVALENT RATIOS? HURRY. ​
The diameter of the base of a cone measures 8 units. The height of the cone is 6 units. What is the volume of the cone in terms of pi?
please answer I need help​
Why did Egypt want to control Nubia?
Which expression is equivalent to : n – 4.6n – 3.3n + 2.8n ?
solve the system of equationsy=6x^2-5x+1,y=-2x+4
younger sister is married to a peasant working class farmer. What does she value about the life she leads
What does LeChatelier's Principle state?
What physical processes have interacted over time to shape the UK's distinctive landscapes?