notivette notivette
  • 25-03-2021
  • Mathematics
contestada

A 16-ounce bottle of Spring Water is $2.08. A 20-ounce
bottle of Fresh Water is $2.40. Which statement about
the unit prices is true?

Respuesta :

dauyds
dauyds dauyds
  • 25-03-2021

Step-by-step explanation:

spring water is 2.08/16= 13 cents per ounce

fresh water is 2.40/20= 12.5 cents per ounce

fresh water is .5 cents per ounce less expensive

Answer Link

Otras preguntas

Which of these mole ratios is possible for this reaction? 4P 5O2 → 2P2O5 4:5 2:1 1:2 5:2
the imaginary line that separates the northern hemisphere from the southern hemisphere is called the
how did the geography of the Italian peninsula influence the development of the Roman empire?
Evaluate (-7/10+0.15)/(-0.125)
What specifically was Minoan success based on
Mechanical....... to Heat (Thermal) Light Sound Chemical to… Electrical Heat (Thermal) Light Sound Electrical to… Electrical Heat (Thermal) Light Sound EXAPMLE
PLEASE HELP  What is the best approximation of the solution to the system to the nearest integer values? A. (−2, 6) B. (−2, 7) C. (−3, 6) D. (6,
the three major rivers of india originate
Why are conflicts of interests a problem in business?
how did the british hope to gain victory in 1777