latarumperryjr1878 latarumperryjr1878
  • 25-03-2021
  • Mathematics
contestada

What is the greatest value 20g of flour 3 for 3.50 or 40g of flour for 2 for 9£ which is better for money

Respuesta :

ConcepcionPetillo ConcepcionPetillo
  • 26-03-2021

Answer:

It is better to buy 20 g of flour 3 for 3.50

Step-by-step explanation:

It is given that 20g of 3 for 3.50

It means 3 packets of 20 g is 3*20 =60

So, 60g  is for 3.50

So, 1 g =[tex]\frac{3.5}{60}[/tex]=0.05833 per gram.

Now, let's find unit rate for 40 g of 2 for 9.

2 packets of 40 gram = 2* 40 =80 grams

So, 80 grams costs 9

So, 1 gram =[tex]\frac{9}{80}[/tex] =0.1125

So, it is better to buy 20 g of flour 3 for 3.50

Answer Link

Otras preguntas

Georges and Safer investigate the black clothes in the dryer. What did Safer find?
What type of compounds are found in living things; always have carbon within them? (need answer quick)
Somone please help! And with some other questions!
MUSIC!!!!! Meter Signatures determine how many ______ per measure and what type of note gets the_______.
21 - (-8) what does that equal?
What type of compounds are found in living things; always have carbon within them? (need answer quick)
choose the correct statement A. w=x+y B. w=x+z C. w=y+z D. w=x+y+z
what is the greatest common factor of 6d² and 18d​
The concept of "space" on a computer usually refers to the___.​
Alex goes to the store to buy snacks. While he's there, he remembers he also has run out of deodorant. When Alex gets to the cashier, he finds that he's forgott