dianealexis456 dianealexis456
  • 23-03-2021
  • Mathematics
contestada

During one game, the student council collected $121.25 for the 97 hotdogs they sold. What was the cost of a hotdog?​

Respuesta :

angeleslemusmi angeleslemusmi
  • 23-03-2021

Answer:

The cost of each hotdog is $1.25

Step-by-step explanation:

You need to divide $121.25 by 97.

121.25 ÷ 97 = 1.25

Answer Link
0613441
0613441 0613441
  • 23-03-2021

Answer:

$1.25 per hotdog

Step-by-step explanation:

$121.25 divided by 97= $1.25

:D

Answer Link

Otras preguntas

Find f(-3) if f(x) = x^2 6 -9 9 -6
Read this excerpt from The Narrative of the Life of Frederick Douglass. In the same book, I met with one of Sheridan's mighty speeches on and in behalf of Catho
Linux does not provide a GUI for its users. True False
Kayla currently has an account balance of $2,134.96. She opened the account 12 years ago with a deposit of $1,327.35. If the interest compounds twice a month, w
20 Points! What are some ways to insert a row or column? Check all that apply. double-clicking on the row or column and clicking Insert Row or Insert Column
how can communicating globally be a challenge?cite two examples. answer please​
she said to me "where is dolma?​
One half of x minus one half of y equals -4. 1. Write an equation. 2. Solve the equation for y.
2y-17+y=180? What is the answer when it comes to it being a linear pair?
Which statement about the image pictured is true?