trishathegreat97gg trishathegreat97gg
  • 23-03-2021
  • Mathematics
contestada

Mary had $70 to spend on 6 books. After buying them she had $16 left. How much did each book cost?  Write an equation and show your work.​

Respuesta :

patriciaswanson452
patriciaswanson452 patriciaswanson452
  • 23-03-2021

Answer:

9

Step-by-step explanation:

(70-16)/6=9

/ = division

Answer Link

Otras preguntas

what are the abiotic elements of the ocean? :) :) :) :)
Is a carbohydrate or a lipid more likely to be a good source of energy for an organism? Why?
what is 0.57 to the nearest tenth
12 out of 30 people chose their favourite colour as blue calculate the angle you would use for blue on a pie chart
What is the area of the figure? A. 24 km² B. 32 km² C. 40 km² D. 48 km²
how did the great compromise meet the needs of both large and small States
eating the leftovers of another hunter
what two promises did Federalist's make to win the support of those who intitally opposed the constituton
Which states of water can you find in your home
The duty of a journalist is to give honest facts to the readers. How is the common man affected by ‘Yellow Journalism’.