anonymousiii12388972 anonymousiii12388972
  • 23-03-2021
  • Mathematics
contestada

Shelly bought 16 ounces of shampoo for $4.00. What is the unit price per ounce?

The Le family bought 5 concert tickets for $435. What is the price per ticket?

Respuesta :

jackggggg
jackggggg jackggggg
  • 23-03-2021
Each ounce = $4/16 = $0.25
Each ticket = $435/5= $87
Answer Link
653472
653472 653472
  • 23-03-2021

Answer:

25 cents

$87

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Please help. Anyone.
Which of the following people is likely doing the BEST job at leading a group: a. Emma, who makes sure that each group meeting ends exactly on time b. Brad, who
Determine the domain of the function h(x) = 3x/x(x^2-25) Options in screenshot
PLEASE NEED HELP:(a square - b square=12 (a-b) square = 9 what is a square + b square
Rezumat la cartea Hanul lui Manuc
What will be the probability of not getting 6 when a die is rolled once?​
Which of the flowing is NOT a major industry in Washington? A. fishing B. manufacturing C. textiles D. computers
What was individual freedom affected by
how do you write 0.12 repeating as a fraction
Omg someone please help me 3|v-7+12=45