aubreemckenzie376
aubreemckenzie376 aubreemckenzie376
  • 22-03-2021
  • Mathematics
contestada

a can contains 4 cups of pineapple juice the can of juice costs 2.56 what is the unit price in dollars per fluid ounce ​

Respuesta :

ayoung88
ayoung88 ayoung88
  • 22-03-2021

Answer

$0.08

Step - by step Explanation

Answer Link

Otras preguntas

A class of 30 students ate 9 pizzas. How many pizzas would be needed for 40 students? Please show me your work!
A recipe requires 3/4 cup of nuts for 1 cake. Write the maximum number of cakes that can be made using 7 1/2 cups of nuts
)Why do speakers emphasize particular words and phrases? a. To help the audience pay attention b. To establish tone and communicate the message c. To make a cla
How did the Zenger trial help lead to freedom of the press?
Which sentence uses a verb that agrees with its subject? a. Was the people playing soccer at the park? b. Near the coast live several species of aquatic birds.
In the 1840s, the main argument in Congress over the transcontinental railroad concerned the geographic direction of the railroad. the money needed to fund the
What is the theoretical yield of ammonia that can be obtained from the reaction of 10.0 g of H2 and excess N2? N2 + 3H2 → 2NH3 a. 90.0 g b. 97.1 g c
Television coverage hurt the civil rights movement in Selma. a. Yes b. No
Discuss the Chinese exclusion Act of 1882.
which woman rose from a humble upbringing to become a US supreme court justice A. Eleanor Roosevelt B. Amelia Earhart C. Zora Neale Hurston D. Sonia Sotomayor