adriaanmruiter adriaanmruiter
  • 22-03-2021
  • Mathematics
contestada

It’s cost $3.75 to by 3/4 of a pound of walnuts.How many pounds of walnuts can your purchase with $11.25

Respuesta :

poetayto
poetayto poetayto
  • 22-03-2021

Answer:

9/4 pounds of walnut

Step-by-step explanation:

First we divide 11.25/3.75=3 so we would know how many 3/4 pounds are there. Then, we know there are 3-3/4 pounds of walnuts. Mulitply them, you will get 9/4

Answer Link
baileychason
baileychason baileychason
  • 22-03-2021
2.25 is the answer to the question
Answer Link

Otras preguntas

How Many Enzymes Does A Cell Contain ? And Do They Perform The Same Function ?
rob who has all 13 girls' phone numbers that are in his homeroom, has 3 more than half the number of girls' phone numbers that jay has
Which of the following functions can plants and animal cells both perform? A: locomotion B:photosynthesis C:reproduction or D: oxygen production
Describe how the motions of gas particles are related to the pressure exerted by the gas
read the excerpt from Part 1 of The Odyssey by Homer.My home is on the peaked sea-mark of Ithacaunder Mount Neion's wind-blown robe of leaves, in sight of other
What is the force exerted by a solid surface that opposes gravity?
What roles do exchange particles play in an interaction?
25 more than five times the quantity of a number decreased by 7 is 0. Find the number
HELP!?! PLEASE!! Which pair of fractions shows 7/9 and 5/12 correctly converted with their least common denominator?A.28/36 and 15/36B.34/36 and 29/36C. 56/72
Find the value of n in the equation. Write what n represents in the related division problem. n =6 x 35+4