adiospili adiospili
  • 26-02-2021
  • Mathematics
contestada

How much will 20 pencils cost if it costs
$3.50 for 100 pencils?

Respuesta :

Wolfyy
Wolfyy Wolfyy
  • 26-02-2021

Answer:

$0.70

Step-by-step explanation:

Divide to find the unit rate.

3.5 / 100 = 0.035

Multiply.

0.035 * 20 = 0.7

Best of Luck!

Answer Link
Yang100
Yang100 Yang100
  • 26-02-2021

Answer:

20 pencils will cost $0.70.

Step-by-step explanation:

3.5/100=x/20

cross product

100*x=3.5*20

100x=70

x=70/100

x=7/10

Answer Link

Otras preguntas

which pair of words or phrases best completes this conversation miguel: que necesitas para le clase de arte pedro: necesito el _____ y los _____ A. cuaderno de
which expression is a factor x^2-5x-6
Plz help simplify (2x+1) (3x+4)
What is the domain and range for the following function and its inverse?f(x) = -x + 5​
WILL GIVE THE BRAINLEST Explain why the answer you chose is correct.​
Match the words and phrases. 1 . San Julian cattle are raised 2 . Tucaman costly mansions and lowly slums 3 . Pampas sheep and wool exported 4 . exports in
What is homeostasis
Choose the best word or phrase to complete this paragraph about the home front during World War II. When the United States entered World War II, it affected the
10 POINTS AND BRAINLIEST! What is the volume of the rectangular prism?
what is the quotient 2 1/5 divided by - 1/10?