beefycorn25 beefycorn25
  • 26-02-2021
  • Mathematics
contestada

Jeanie sells M&Ms out of her giant bag at 4 for 5 cents. The machine at the store sells you 9 for 25 cents. Which is the better deal for you? Show your work. ​

Respuesta :

TcScott17
TcScott17 TcScott17
  • 27-02-2021
If we take 4/5=80 cent each and when we take 9/25=36 cents a piece so the store is a better deal
Answer Link

Otras preguntas

Why is it important to use both facts and opinions to convince people of your point of view? Both are used to inform people of new information. Opinions support
Explain the social, economic, or political costs of the American Civil War.
PLSSS HELP ASAP 20 POINTS + BRAINLIEST
number 2 out if 15 this is a lot
Find the difference (6x+7)/(2x) - (3)/(x^(2))
Select the correct answer. Which economic term represents the value of the second-best alternative that an individual gives up when making a choice? A. marginal
Indicate how communities could embrace LGBTQI individuals​
a machine in a soft drink factory so 140 bottles how many will it fill in 5 hours​
Observe the statements. I. Phenolphthalein is a colourless solution II. Phenolphthalein turns pink in basic solution III. Phenolphthalein turns red in aci
express the following numbers in scientific notation. 600