niya6535
niya6535 niya6535
  • 26-02-2021
  • Mathematics
contestada

Peter bought 8 toys for $24. Represent this situation in algebraic form.

Peter bought 8 toys for 24 Represent this situation in algebraic form class=

Respuesta :

5jy6ksc4zu 5jy6ksc4zu
  • 26-02-2021
f(x) = 3x so answer B
Answer Link
24decremerK
24decremerK 24decremerK
  • 26-02-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

it costs $3 per toy. F = $3. x=8 so the answer should be #2.

Answer Link

Otras preguntas

Find the unit rate of miles per gallon for these vehicles
5. a) Find the difference between the place values of two 5's in 95237508.​
Which of the following presidents was in office when portions of the National Park System were sold to lumberjacks? A. Teddy Roosevelt B. William Taft C. Willia
A scientist observes rock masses that have moved past each other in opposite horizontal directions. Which feature does the scientist observe? plateau syncline s
A 1050 kg car accelerates from 11.3 m/s to 26.2 m/s . What impulse does the engine give?
Each set of quantum numbers to the correct sub shell description
Simplify : -2a(a-d)+2a(2a-3D) pls help.
solve above question​
Annotate this ( Find rhetorical devices, motifs, and symbolism the themes just by looking at it Scene: Morning-room in ALGERNON'S flat in Half Moon Street The r
What is the kinetic energy of a 6.00 kg toy car that is going at 1.75 m/s across the floor?