kaylynnclark5618 kaylynnclark5618
  • 26-02-2021
  • Mathematics
contestada

Rate Ann bought 17 ribbon . The ribbon cost $3 per metre. How much did ann spend on the ribbon

Respuesta :

andromache andromache
  • 28-02-2021

Answer:

the amount spend on the ribbon is $51

Step-by-step explanation:

The computation of the amount spend on the ribbon is shown below:

= Total ribbons bought × ribbon cost per meter

= 17 × $3

= $51

Hence, the amount spend on the ribbon is $51

Answer Link

Otras preguntas

How do you say i love my dog and my family in spanish?
My maths book answer for the question : At what speed was the van travelling between 9:30 and 10:00 ; ans for the question on book is 60kmh .My answer is only 1
A cooking class want to use up 8 cups of buttermilk and 11 eggs by baking rolls and muffins to freeze.A batch of rolls uses 2 cups of buttermilk and 3 eggs.A ba
What is an equivalent expression to -15.66 ÷ 5.8?
Which of the following processes will increase the variation between two populations? Earthquakes Mutation Migration Balancing selection Inbreeding
You can buy certain supplies in the European Union or in South Africa. For the moment, ignore other factors that can affect price. Would it be cheaper to buy yo
Multiply and simplify. 2/3 x 2 1/5 x 3/4
how is the decimal 2.4 written as a mixed number in simplest form?
If a 50 kg student is standing on the edge of a cliff. Find the student’s gravitational potential energy if the cliff is 40 m high.
Which of the following sentences contains an error? a. i like challenging people to a game of billiards. b. rita believes that criticism will help her grow as