theodoredenetz4349 theodoredenetz4349
  • 26-02-2021
  • Mathematics
contestada

A store has apples on sale for 28.00 for 8 pounds. If an apple is approximately 5 ounces, how many apples can you buy for $112.00

Respuesta :

austinjustice711 austinjustice711
  • 26-02-2021

Answer:

112 divided by 4 is 28. So 16 times 4 = 64. 64 divided by 5 is 12. 12 apples per 8 pounds. so 12 times 4 is 48 so your answer is 48

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

How do the abiotic conditions of a biome affect the biotic factors in an ecosystem?
what are 4 ratios equivalent to 9:36
What is pineal gland primarily responsible for?
An aircraft has 116 seats.Th airline has found from long experience that on average 2.5%of people who have brought tickets for a flight do not arrive for that f
Which sentence uses the underlined word correctly? A. Allison wrote good all year, so she deserves the writing award. B. Allison wrote well all year, so she d
how many km are equal to 3,400 m
20 is 40% of what number
whats the circumference of 5m
Discuss the significance that segregation, voting rights, and education had on African American life in the South during the late 19th and early 20th centurie
What is the degree of comparison of the underlined adverb in the sentence? He cleaned his room more recently than she did. A. positive B. comparative C. sup