Elizabethfranco063 Elizabethfranco063
  • 26-02-2021
  • Mathematics
contestada

Leila bought lunch at school. She had a sandwich and a shake that cost her $8. Her shake cost
$3.75. Solve the equation 8 =s +3.75 to find the cost of Leila's sandwich, s.

Leila bought lunch at school She had a sandwich and a shake that cost her 8 Her shake cost 375 Solve the equation 8 s 375 to find the cost of Leilas sandwich s class=

Respuesta :

dorianflorestal dorianflorestal
  • 26-02-2021

Answer: I think that the sandwich is $4.25 (I'm not sure)

Answer Link
minthoneygirl minthoneygirl
  • 26-02-2021

Answer:

s=4.25

Step-by-step explanation:

look at the screenshot for the steps! :)

Ver imagen minthoneygirl
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following best explains the main purpose of the civil rights act of 1964
How many days a week should children and teenagers get 60 minutes of physical activity?
How many molecules are there in 24 grams of FeF3?
What is the term for a large group of people with similar characteristics such as educational background and income level? A. A social class B. An interest grou
to protect its frontiers, the Roman Empire depended on mercenaries.what is a mercenary
a zygote develops into a multi cellular organism through
i'm doing a history report on louisiana state. A 3 page report and need help on what subjects i should write about.
Why does ice stay at the top of oceans instead of sinking to the bottom? Ice is colder than liquid water. Ice is warmer than liquid water. Ice is more dense tha
Why were six traits of writing developed? A. to determine the best technique for a specific writing assignment B. to help teachers evaluate their students' wr
A sample of basalt has smaller crystals than a sample of granite. What is the most likely reason for this? The basalt a.forms when magma cools slowly. b.forms w