zr107232
zr107232 zr107232
  • 25-02-2021
  • Mathematics
contestada

Nevia spent 0.75 on 1.5 pounds of bananas. At, this rate, how much will 6 pounds of bananas cost?

Respuesta :

lynzeezebo lynzeezebo
  • 25-02-2021
It will cost 12 dollars because you divide .75 by 1.5 to find the price per unit then you multiply by 6
Answer Link
Unicoder
Unicoder Unicoder
  • 25-02-2021

Answer:

3.00

Step-by-step explanation:

6.0 / 1.5 = 4

0.75 * 4 = 3.00

Answer Link

Otras preguntas

A woman has blood type a mm. her child has blood type ab mn. the blood types of the potential fathers are given below.
Which neurotransmitter plays a role in reinforcement and addiction?
Please Help Me I will give brainiest!!! 1.What does LincoIn refer to in the following quote: "With high hopes for the future, no prediction in regard to it is
_____ is released during stress and speeds up the heart.
Describe the circulation of deep ocean water.
You and your friend collect 180 cans for a food drive. The ratio of cans you collected to cans your friend collected is 4 to 5.
What economic activity was most underspread in the United States in the early 1800
A group of people lives in a chaotic country that has been devastated by war. There is no government or law enforcement, so people are able to kill and steal fr
5 lbs equals how many ounces
The sum of two confescutive integers is at least 46. What is the least possibly pair of integers? 21 and 23 23 and 24 22 and 23 24 and 25