oofmjdnd oofmjdnd
  • 24-02-2021
  • Mathematics
contestada

Billy paid $3.35 for 2.25 pounds of apples.
How much did he pay per pound?
Round to the nearest cent.

Respuesta :

DWRead
DWRead DWRead
  • 24-02-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

$3.35/(2.25 pounds) = $(3.35/2.25)/pound ≅ $1.49/pound

Answer Link

Otras preguntas

what is nationalism
what 3 numbers multiply to get 63?
To make 6 glasses of lemonade, Karla uses 1/2 cup of sugar, 1/2 cup of lemon juice, and 51/2 cup of water. If Karla wants to make 10 glasses of lemonade, which
in the given figure , the value of x is
6.___He journeyed to the court of the great Kublai Khan, returning to Europe after seventeen years.
what is dry lightning?
A 430 g football is lying on the ground, then is kicked and is moving at 25 m/s. If the duration of the impact was 0.0010 s, what was the average force on the b
what is a cloudburst?
What polynomial when divided by 2y^5 yields 4y^2-2y+9 as a quotient?
13. Sound waves can't travel through A. a solid. B. a liquid. C. an elastic material. D. a vacuum.