ariannaludwig09 ariannaludwig09
  • 24-02-2021
  • Mathematics
contestada


I bought my mom a pack of masks for Christmas. The cost of the 3-pack was $10.95. How much did each mask
cost?

Respuesta :

nishamystica
nishamystica nishamystica
  • 24-02-2021

Answer:

$3.65

Step-by-step explanation:

You spent $10.95 for a set of 3, to find the cost of each one individually you just divide the cost by the number of items.

Answer Link

Otras preguntas

If F(x)=-(x-1) Then does F(-2)=3?​
Sort the phrases into the appropriate bins depending on whether they describe exocytosis, endocytosis, or both. a. decreases the surface area of the plasma memb
What do I need to know when reading coordinates?
Consent to participate in research is an ongoing process. Which of the following strategies would help ensure that participation in a survey about a sensitive p
HELP PLEASE What will happen if a car experiences a 300 N force to the right from the engine and a separate 150 N force due to friction and air resistance to t
definition of evaporative cooling​
Which of the following is an example of scarcity, rather than shortage? a. A popular toy is sold out during the busy holiday season. b. You have spent your last
How has the use of Sanskrit affected the culture of India?? A. Sanskrit has become the national language of India. B. Sanskrit was a gift to the gods from the p
3.2 - 11(2y + 1) + 4
why is the top layer of the ocean the warmest?