LowkeyyLia
LowkeyyLia LowkeyyLia
  • 24-02-2021
  • Mathematics
contestada

a shop sells fruit chen pays 2.35 megan buys 2 apples and 1 banana she pays 1.25 how much does one banana cost​

Respuesta :

topeadeniran2 topeadeniran2
  • 01-03-2021

Answer: £1.10

Step-by-step explanation:

Heres the complete question:

A shop sells fruit. Chen buys 2 apples and 3 bananas. He pays £2.35. Megan buys 2 apples and 1 banana. She pays £1.25. How much does one banana cost​?

Let the cost of one apple be a.

Let the cost of one banana be b.

Therefore, we can form the question into an equation as:

2a + 3b = 2.35

2a + b = 1.25

Subtract the equation from one another.

2b = 2.20

b = 2.20/2

b = 1.10

Therefore, a banana cost £1.10

Answer Link

Otras preguntas

Please write a 5 sentence summary of the French and Indian War.​
Find the missing number using the distributive property. 10 + 20 = 2(5 + __)Is it:A) 10B) 4C) 5D) 2​
Social emotional learning has been very important for young children ​
what is the answer?8^-3​
The primary purpose of the passage is to (A) call attention to a serious problem (B) justify the continuation of current policies (C) examine the advantages
I need help please help
Find the equation of a line that contains the points (-3,-1) and (-4, -7). Write the equation in slope-intercept form.
L0: Good market research can help you determine your break-even point, which is:
Which kind of devices uses radio waves to transport data? devices use radio waves to transport data.
What made Wilson especially concerned with children’s and women’s labor in 1917? the railway workers’ strike the increased labor needs as a result of the war hi