L0SERR4T
L0SERR4T L0SERR4T
  • 24-02-2021
  • Mathematics
contestada

If 6 cakes cost $96, how much will 11 cakes cost?

Respuesta :

chantalsenior chantalsenior
  • 24-02-2021
96 divided by 6 is 16, so each cake costs $16. 16 x 11 = 176, so 11 cakes will cost $176
Answer Link
kjdrgijl15 kjdrgijl15
  • 24-02-2021

Answer:

the answer is 176.

Step-by-step explanation:

you would divide 96 by 6 which is 16. and 16 is how much each cake cost. so then multiply 16 by 11 and you'll get 176. :)

Answer Link

Otras preguntas

A plane requires 3300 gallons of fuel and 75 minutes to make a round trip to Prague, and it takes 5700 gallons of fuel and 130 minutes to make a round trip to S
How many ways can you choose the 5 cards out of a 52 card deck?
what is 3.61 × 10^-2 in standard form?
Describe the differences between a chromosome and a DNA molecule.
How did the supreme court interpret the indian removal act? a. tribes could choose to remain on their lands. b. tribes had no right to any land in the new terri
Can you guys help me figure this out ?
A pharmacist has an 18% alcohol solution and a 40% alcohol solution. How much of each should he mix together to make 10 liters of a 20% alcohol solution?
Which two of the following were main causes of Arab-Israeli conflicts in the twentieth century? the division of Palestine into separate Jewish and Arab states t
Describe the differences between a chromosome and a DNA molecule.
Which of the following is an example of how President Lincoln expanded presidential power? A. He asked Congress to call for 75,000 volunteers to enlist in the