msage3959 msage3959
  • 23-02-2021
  • Mathematics
contestada

the local grocery store is running a special: three dozen eggs for 1.08 what is the cost per egg.

Respuesta :

heysistersadie
heysistersadie heysistersadie
  • 23-02-2021
33.3 cents

dozen=12
3 dozen=36
because 3x12=36
divide 36 by the cost of the eggs
36/1.08= 33.3
Answer Link

Otras preguntas

Naomi has earned $54 mowing lawns the past two days. she worked 2 1/2 hours yesterday and 4 1/4 hours today. if Naomi is paid the same amount for every hour she
A soccer team scored 2 goals in the first half. If they won the game by a score of 2 goals to 1 goal, how many goals did they score in the second half. Commutat
a farmer has one square mile of land, if he divides his land into square fields that are 1/2 mile long and 1/2 mile wide, hoe many fields will he have
¿Cuál es tu estación favorita?
what was the immediate result of the fall of the Roman Empire in the West
Characterization is the use of humor to address playful topics true or false
how did the british hurt the irish during the 19th century
century is what part of the millenium? express your answer in lowest term
600 is 10 times as much as
How can geography help people to understand globalization?