reagenrenee08 reagenrenee08
  • 23-02-2021
  • Mathematics
contestada

Mary is making pillows for her Life Skills
class. She bought 2 1/2yards of fabric.
Her total cost was $15. What was the
cost per yard?

Respuesta :

840060
840060 840060
  • 23-02-2021

Answer:

The cost per yard is $6

Step-by-step explanation:

In order to find out the cost per year, we have to take the total cost and divide it by the number of yards, and so we get...

15 / 2.5 = 6

Therefore the cost of 1 yard is $6.

Answer Link

Otras preguntas

The communists succeeded in overthrowing the Provisional Government in the November 1917 Revolution because __________
Britain acquired Canada from France __________. a. through the Louisiana Purchase b. through the Treaty of Paris, at the end of the Seven Years’ War c. follo
7/8x=42 What is the value of x?
Writing in math use counters.tell how to make 10 when adding 8 5
divide the number of days in November by the number of week days write your answer in the ones place
A book store was selling 5 books for 27.25. Online you could buy 6 books for 32.16. Which place has a lower unit price?
The perimeter of a rectangular window is 38 feet. The width of the window is 3 feet more than the height. What are the dimensions of the window?
How many electrons are in the outermost energy level of an electrically neutral atom of aluminum?
Which of these statements is true of both journals and diaries? a. They are objective. b. They have a third-person narrator. c. They include many points of v
Explain how a water molecule is produced when glucose and fructose undergo a condensation reaction.