The corner grocery store sells bananas for $2.91 per pound. Select the stores that sell bananas at a lower unit price. Mark all that apply. Store A: $8.16 for 4 pounds Store B: $6.51 for 3 pounds Store C: $2.66 for 2 pounds Store D: $11.40 for 4 pounds

Respuesta :

Answer: A, B, C, D (all of the above)

Step-by-step explanation:

A: 8.16/4= 2.04

B:6.51/3= 2.17

C:2.66/2= 1.33

D: 11.40/4= 2.85