hermelat2043
hermelat2043 hermelat2043
  • 22-02-2021
  • Mathematics
contestada

Ruby bought two chicken wings for $4 what was the cost of the Wings in dollars per wing?​

Respuesta :

zacharynoe2424
zacharynoe2424 zacharynoe2424
  • 22-02-2021

Answer:

the cost per wing is $2

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

when economist use the term laissez-faire what economic idea are they referring to
Identify the correct sentence. a. Drive South on Park road until you reach Euclid avenue. b. Drive south on Park Road until you reach Euclid Avenue. c. Drive
A store is selling sculptures. The first week, it prices 6 sculptures at $80 each. After each week, if a sculpture is not sold, it will be priced to sell for 0.
What's 64 divided by 0.4
8.5 rounded to nearest tenth
The duty of a journalist is to give honest facts to the readers. How is the common man affected by ‘Yellow Journalism’.
The table shows there are 24 number of books Salvador has read.Find the ratio of mystery books 10 to the total. Explain its meaning
Write a fraction that is equivalent to a terminating decimal between .5 and .75
if two young people of the same age commit the same crime, would you expect them to face the same consequences. yet, under the ycja they may or they may not. to
Which laws directed the flow of goods between england and the colonies? A) Navigation Acts B) Merchant's Pledge C) Colonists' Rights Law D) Colonies' Char