taniahhixenbaugh taniahhixenbaugh
  • 22-02-2021
  • Mathematics
contestada

6. 22 ounce box of Cheerios cost $2.79. A 32 ounce box of Wheaties cost $3.50. Which box is more expensive per ounce? Find cost per ounce.

Respuesta :

duhitzdavie
duhitzdavie duhitzdavie
  • 22-02-2021

Answer:

The cheerios are more expensive per ounce

Step-by-step explanation:

6. 22 ounce box of Cheerios cost $2.79---$0.45

A 32 ounce box of Wheaties cost $3.50----$0.11

2.79/6.22 =0.45

3.50/32 = 0.11

Answer Link

Otras preguntas

Please help quickly!! Which line is an example of iambic pentameter? A. Now is the winter of our discontent. B. My grave is like to be my wedding bed. C. And dr
Young Americans do not recognize the connection between hard work and success. Please select the best answer from the choices provided T F.
Supporters of the behavioral perspective believe that only unobservable behaviors should be studied. Please select the best answer from the choices provided T F
Do you have to have a special pencil for shading? I’m new at drawing so…
A miniature golf course recently provided a number of customers with golf balls including 2 red golf balls and 6 other golf balls. Based on experimental probabi
7 Mr. Jones filled his swimming pool with water. • Mr. Jones began filling the pool at a constant rate. He turned off the water for a while. He then turned the
Help me with these questions ASAPP plsss 14 POINTS
How is the guitar displayed in terms of; HARMONY VARIETY RHYTHM PROPORTION BALANCE MOVEMENTS​
Could you please answer this?​
The safest and most efficient way of using your body to gain mechanical advantage is: