mateotierney
mateotierney mateotierney
  • 22-02-2021
  • Mathematics
contestada

Peanuts cost $6.40 per pound. How much will 8 pounds cost?

Respuesta :

Barbarebe Barbarebe
  • 22-02-2021

Answer:

51.2 dollars

Step-by-step explanation:

you have to multiply 6.40 by 8

Answer Link

Otras preguntas

Fifteen children voted for their favorite color. The votes for red and blue together were double the votes for green and yellow together. How did the children v
what is the relationship between drop height and potential energy
Which statement describes a legal means used by the companies that built the transcontinental railroad to cut costs? A. They cut the salaries and bonuses of com
The height if a building, h, is equal to the number of floors, f, times 11 feet. Write an equation to represent each proportional relationship described below.
i need help on my story problems
How did WWI change the lives of women
Fifteen children voted for their favorite color. The votes for red and blue together were double the votes for green and yellow together. How did the children v
What is the fraction of 4.8
1. Solve. One point for showing the steps to solve each equation and one point for the correct solution.3m - 5 = 7m - 21 (Points : 2)2. Solve. One point for sho
What percent of 45 is 52.2? Answer and explain plzz