sovietspy sovietspy
  • 22-02-2021
  • Mathematics
contestada


Eliane bought 3/4 lb. of pears for $2.25 per pound. What did Eliane spend on pears per pound?

Respuesta :

clarch19
clarch19 clarch19
  • 22-02-2021

Answer:

$3 per pound

Step-by-step explanation:

2.25 / .75 = x / 1

.75x = 2.25

x = 3

Answer Link

Otras preguntas

There are no more than 7 peaches in the bowl
chad poured a sidewalk that is 42 ft long. He is going to start at the beginning and make a cut every 20 inches. How many cuts will Chad make?
Describe the Diem regime and its war effort up to 1963. What led to the coup and assassination that ended his rule?
Among regional languages, _______ combines Hindi with Arabic script and is the official language of _______. A. Punjabi; Afghanistan B. Sinhalese; Sri Lanka
w what is 7 divided by 3
During the Kennedy-Khrushchev era, America and the Soviet union came close to war over crises in Cuba and?: A. Vietnam. B. Berlin. C. China. D. the Middle East.
4. Which of the following statements best describes the Puritans' attitude towards other religions?
As a result of the introduction of mass transit in cities?: A. working-class neighborhoods were broken apart. B. different social groups no longer lived close t
President Kennedy's main goal in the United States' 1962 decision to blockade Cuba was to?: A. encourage Castro to reopen diplomatic relations with the United S
Nigeria has a mixed/command economy. Which resource does the government of Nigeria keep under their control?