springbliss
springbliss springbliss
  • 22-02-2021
  • Mathematics
contestada

Please solve this problem tnx....​

Please solve this problem tnx class=

Respuesta :

blucheese1 blucheese1
  • 22-02-2021

Answer:

27.50

Step-by-step explanation:

Since it is 16.50 each and they bought 5 packets total an easy way to solve this problem would be that you multiply 16.50 × 5 which will give you how much the total cost of the candy would be:

16.50 × 5 = 82.50

Since that is the total amount you would then divide 82.50 by 3 since Mary and her friends all split the cost three ways (since there are three of them):

82.50 ÷ 3 = 27.50

Which will give you your answer.

Answer Link

Otras preguntas

what was the reason they found delware
Lynne bought a bag of grapefruit, 1 5/8 pounds of apples, and 2 3/16 pounds of bananas.The total weight of her purchases was 7 1/2 pounds.How much did the bad o
What is dictatorship? 16 BIG POINTS
what is the simplest form of 18:27 in a ratio? and also the simplest form of 18:63:9 in a ratio? thank you xx
is 4/5 greater then 0.75
What is greater? 2/3 or 5/8
Phillip gives his sister the taller glass knowing that his mom poured the same amount of milk in his glass, too. Phillip is likely how old?
What caused the United States to join the Allies in fighting World War I? Answer a. the German embargo on gasoline b. the Germans’ use of unrestricted submarine
what is a truebreeding plannt
Yuki's guppies have begun to have babies. She started with 5 guppies. One week later, Yuki counted twice as many guppies in the fish tank. Each week afterwards,