zackmcnelly659
zackmcnelly659 zackmcnelly659
  • 22-02-2021
  • Business
contestada

Why do you think that it costs 20% more to feed one person alone than one person in a family?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 22-02-2021

Answer:

★ Sometimes if you buy things that are bulky it's cheaper, while making also bigger meals that you share amoungst people

Explanation:

Hope you have a great day :)

Answer Link

Otras preguntas

Loni needs between 3.5 and 7.2 volts of energy, not inclusive, to make an experiment work correctly. Write a compound inequality to show the voltage amount that
two airplanes leave an airport at the same time and travel opposite directions. one plane travels 81 km/h slower than the other. If the two planes are 6140 km a
Fossil fuel‘s are made of organic materials this means that they come from
k + 4 2/5 = -3 2/11
If fate wants me to be king, perhaps fate will just make it happen and I won’t have to do anything. what macbeth mean
what type of environment is ideal for the preservation of a footprint?
346 divided by 2 what is the answer
HELP ASAP! 20 POINTS! 10 QUESTIONS! 1. Classify the number 2 A) irrational number B) natural number C) both A and B D) neither A nor B 2. Why is 0.3 a rational
When the media tries to stir up public opinion by reporting the need in a sensationalist manner, the practice is known as
The process of cellular respiration can be presented by the chemical formula