lalagirl55 lalagirl55
  • 26-01-2021
  • Mathematics
contestada

Apples cost $0.98 per pound. How much would it cost
to purchase 5.5 pounds of apples?

Respuesta :

LostintheClouds
LostintheClouds LostintheClouds
  • 26-01-2021

Answer: $5.39

Step-by-step explanation:

0.98 x 5.5 = 5.39

Hope this helped ! :)

Answer Link

Otras preguntas

A newspaper printing an article criticizing government policy is A. acting against our nation's basic principles B.prohibiting the freedom of government officia
A right triangle in which one acute angle is a reference angle for a 115 degree angle in standard position intersects the unit circle at (-0.423, 0.906). What i
HELP ME PLS 50 POINTS Reasons in favor of U.S. involvement in the Boxer Rebellion: Reasons against U.S. involvement in the Boxer Rebellion:
verify that (sinx -cosx)^2=1-2sin(x)cos(x)
What are the solutions of 4x2-x+9=0
The following is a list of terms related to performance evaluation. 1. Balanced scorecard 5. Customer perspective 2. Variance 6. Internal process perspective 3.
Using a microscope properly is important. What instructions would you give to a younger student using a microscope for the first time?
Diffuse reflection occurs when the size of surface irregularities isa. larger than 1 m in diameter.b. large compared to the wavelength of the light used.c. smal
Hyperpolarization means that the ________.
Match each description with its symbolic representation. 1. P (A) The probability that both events A and B do not occur together, but either may occur by itsel