dlew2607 dlew2607
  • 26-01-2021
  • Mathematics
contestada

7. Cody bought 4 games for $35.90. Which equation can be used to determine
the price, p, of one game? *

Respuesta :

Goldie21
Goldie21 Goldie21
  • 26-01-2021

Answer:

35.90÷4 is the equation for one video game

Answer Link
mumsy
mumsy mumsy
  • 26-01-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

If Cody bought 4 games for 35.90,

price=p

p=35.90/4

Answer Link

Otras preguntas

x + 4 = -x - 4 Can you help me
Each shape is 1 whole. write a fraction greater than 1 for the parts that are shaded. is 2 circles divided in two.
What modifies a verb adjective or adverb?
which one is true?? i really need the answer asap!!
How do you think an isolationist would respond to roosevelt’s speech?
What is the main source of energy for life on earth?
The weight of an object is the product of its mass, m, and the acceleration of gravity, g (where g=9.8 m/s2). If an object’s mass is m=10. kg, what is its weigh
Mr escalante and mrs turner plan to take there music classes to a musical ruvue.Tickets cost 6 dollars each.They need total 48 tickets use the communtative prop
1. What is the rate of change of the linear relationship modeled in the table? x y –2 5 –1 4 0 3 1 2 a. –2 b. –1 c. negative one over two d. 1
round 12.29 to the nearest whole number