bmthgem100 bmthgem100
  • 26-01-2021
  • Mathematics
contestada

Beth bought six candy bars for a total of $16.80. How much
did each candy bar cost?
Write and solve a multiplication equation to find out how much each candy bar
cost.

Respuesta :

richardruelasq19
richardruelasq19 richardruelasq19
  • 26-01-2021

Answer:

16.80 divided by 6 equals 2.8

Answer Link

Otras preguntas

BRAINLY FOR WHO EVER ANSWERS FIRST PLS GIVE THE RIGHT ANSWER
Slope pls help ASAP due at 5
5. Analyze When you use a spray bottle, you force air over a small tube inside the bottle. Explain why the liquid inside the bottle comes out.
Most enslaved people worked in white people's homes as servants and maids. True False
Can someone help me in physics
2. Jill learns that working as part of a team is better than trying to do everything on her own. Use three details from the story to explain this statement. *
can Fossil Fuels harm?​
Can Somebody help me
The plague broke out in London and the people ran away in panic . ( Change it in simple sentence from Compound ) ​
Writing a Document-Based Essay PART B DIRECTIONS Write a well-organized essay. It should include an introduction, a body of several paragraphs, and a conclusion