treyweaver
treyweaver treyweaver
  • 26-01-2021
  • Mathematics
contestada

An 8-lb bag of apples costs $7.52. What is the cost of apples per pound?

Respuesta :

skylargentry05
skylargentry05 skylargentry05
  • 26-01-2021

Answer:

$0.94 per pound

Step-by-step explanation:

divide the total cost by the number of pounds

Answer Link
AwesomeBlossom2
AwesomeBlossom2 AwesomeBlossom2
  • 26-01-2021

Answer:

The cost of an apple per pound would be .93 cents.

I don't know if it's correct. Hope it is.

Answer Link

Otras preguntas

√64/25 how u solve this step by step
which project came first: Gemini, Space Shuttle, Mercury, Apollo?
When 0.2mol of calcium reacts with 880g of water 2.24L of hydrogen gas form at STP How would the amount of hydrogen produced change if the volume of water was d
how did hitler become chancellor?
Explain Newton's third law in your own words.
how does groundwater cause erosion and deposition?
solve the equation 2(d-6)=3d+5
Explain Newton's third law in your own words.
how did hitler become chancellor?
how does groundwater cause erosion and deposition?