nashia20012 nashia20012 26-01-2021 Mathematics contestada four friends go out for lunch. Each person orders 1 drink for $1.50 and 3 tacos. The total cost for all 4 people is $24. What is the price of one taco.▪︎Let x represent the price of one taco. Which equation represents the problem?1. 4(1.50+x) = 242. 4(1.50+3x) = 243. 1.50+3x = 244. 3(1.50+4x) = 24