toriannevacutesamuel toriannevacutesamuel
  • 26-01-2021
  • Mathematics
contestada

Josh paid for three books with two $20 bills. He received $1 in change. Each book was the same price. How much did each book cost?

Respuesta :

lucybouthh lucybouthh
  • 26-01-2021
I found this answer on another Brainly question so hope this helps.

Answer: The total payment is:
P = 2 * ($ 20) = $ 40
The change is:
C = 1 $
The total cost is then:
CT = P-C = 40 $ -1 $ = 39 $
"each book was the same price":
Book price = ($ 39/3) = $ 13
Answer:
each book cost:
Book price = $13
Answer Link

Otras preguntas

How can you tell when a solution is formed?
NaHCO₃ is a. a strong acid b. a strong base c. a weak acid d. a weak base e. a salt (made from an acid and a base)
How do u get the answer for 2/3✖️12=
How did the colonists justify their protests and ultimate rebellion ?
what was the largest and most decisive battle fought in indian territory
Eric and Frank want to equally share 4/3 feet of rope. What length of rope should each friend get? Explain how to use a drawing to help solve the problem.
Is moss a decomposer?
How do you find the sum of 4/10 and 55/100?
How do you fins the sum of 2/10 and20/100?
Is a starfish an arthropod ? Science is so hard! Thanks