jaelynbenedict jaelynbenedict
  • 25-01-2021
  • Mathematics
contestada

Hector bought 6 bottles of juice for $2.40. At that rate, what is the cost of: 1 bottle, 3 bottles, 5 bottles?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 25-01-2021

Answer:

1 bottle: $0.40

2 bottle: $1.20

5 bottle: $2.00

Step-by-step explanation:

Answer Link
Аноним Аноним
  • 25-01-2021

Answer:

Cost of one is 40 cents. Cost of three $1.20. Cost of five $2.00.

Step-by-step explanation:

Divide: 2.40 divided by 6= .4

.4 times 1=.4=.40= 40 cents

.4 times 3=1.2=1.20= $1.20

.4 times 5=2=2.00= $2.00

Hope I helped!! :)

Brainliest?!?!

Stay safe and have a good day/night/afternoon!!!

Answer Link

Otras preguntas

Which Mesoamerican culture had its capital at Tenochtitlan, where modern day Mexico City is located?
is 6.7 an integer and a whole number?
P=(a+b) solve for aHow to solve a from this formulaa
what or the two ends of a magnet called
What is the solution to 2n-5=8n+7?
how was palace of Versailles a perfect example of baroque art?
What is the expanded form for 286.974
solve the simultaneous equations: 4x+7y=1 3x+10y=15
What is the solution to the equation? x+12-20=14+8X= (?)Please Explain the answer :)
a new concept that is tested in a scientific investigation is known as