allisonc9856
allisonc9856 allisonc9856
  • 25-01-2021
  • Mathematics
contestada

Martha goes to the grocery store to buy oranges . Oranges are on sale for $1.25 per pound . How much would 5 pound of oranges cost

Respuesta :

jennytheissen20 jennytheissen20
  • 25-01-2021

Answer:6.25

Step-by-step explanation:1.25x5=6.25

Answer Link
dlampp123
dlampp123 dlampp123
  • 25-01-2021

Answer:

$6.25

Step-by-step explanation:

1.25 × 5 = 6.25

hope this helps...

Answer Link

Otras preguntas

Compared to permanent magnets, why are electromagnets more useful in many modern technologies? O A. In permanent magnets, the strength of the magnetic field is
What idea about humanity is conveyed in both "Anti-Social Networks? We're Just as Cliquey Online" and "This Is Not Who We Are"?
which of the following graphs in the solution set of 1/2x+7>3?
which of these points is closest to the point (7,1)? A. (4,1) B. (7,-1) C. (7,4) D. (11,1)
Line v passes through points (4, 4) and (9, 8). Line w is parallel to line v. What is the slope of line w?
I will gladly give brainliest. 4 ( 2x - 3) -2 ( x + 1)
Nutrition calculations
If you were to describe the layout of your school, what kind of order would you use? chronological order climactic order classic order recursive order spatial o
imaginer la suite de la parure de maupassant
The Preamble to the Constitution mentions its goal to secure the blessings of liberty to ourselves and our posterity How does the Bill of Rights support this go