shannonnaill110
shannonnaill110 shannonnaill110
  • 25-01-2021
  • Mathematics
contestada

Ron can buy seven candy bars for $4.41. What would be the cost of 2 candy bars?
a $8.82
b $0.63
c $1.26
d $1.15

Respuesta :

annikajarvi6 annikajarvi6
  • 25-01-2021
The answer is C.

$4.41 divided by 7 is $0.63
$0.63 equals one candy bar
$0.63 times 2 = $1.26

$1.26 for 2 candy bars
Answer Link
Sashaaldaz
Sashaaldaz Sashaaldaz
  • 25-01-2021
The correct answer would be C. My reasoning behind this is because if Ron has seven bars, you would divide the price, the price being 4.41. After dividing the price by seven, you would get the answer of 0.63, that’s the price of one. If you add 0.63+0.63 you would get 1.26, the price for two bars.



EXAMPLE:

4.41*7= 0.63

0.63+0.63=1.26

Total: $1.26
Answer Link

Otras preguntas

Why did a division of labor occur when people started to produce a surplus of food
Who led the Hebrew people out of Egypt?
Why was the work of Louis Pasteur important in the history of medicine?
why was the election of 1860 known as the final straw leading to the civil war
A proofreader can read 40 pages in one hour. How many pages can this proofreader read in 90 minutes?
what is the quantity 9 more than a number
An acorn falls from a tree and accelerates at 9.8 m/s2. It hits the ground in 0.67 s. What is the speed of the acorn when it hits the ground?
93+(68+7) in commutative,associative,and identity way
(2x+1)+(×-10)=90 how do i solve this
Why did a division of labor occur when people started to produce a surplus of food