diannacookielover
diannacookielover diannacookielover
  • 25-01-2021
  • Mathematics
contestada

Can someone help me please?? You buy 3 pairs of jeans for $35.95 each and get a fourth pair for free. What is your cost per pair of jeans?

Respuesta :

usnepal0
usnepal0 usnepal0
  • 25-01-2021

Answer:

3x35.96= $107.88

If you get a 4th one for free

107.88/4 = $26.97 each

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Which verb best completes the sentence? That flock of ducks __________ in our swimming pool every morning. A. lands B. land C. landing
If a union member does not pay their union dues, they will not be able to _____. a. Participate in collective bargaining with owners b. Work in the same factor
The depth of snow after n hours of a snowstorm is represented by the function f(n + 1) = f(n) + 0.8 where f(0) = 2.5. Which statement describes the sequence of
What group was taxes by the king of England before the manga carta
the ratio of the volume of two cubes is 125 to 64. What is the ratio of their surface area?
Which of the following is an example of a topic that the universal theme for a particular work may cover? I. A person confronts nature. II. A person rebels agai
What is the value of x in the equation (x + 12) = (x + 14) – 3?
Metals are used in many products because of the characteristic properties that most metals have. Which product requires the high luster of metals in order to wo
In a small town of 6561 people rumors spread fast
Which is the most complete explanation of why people immigrated to the United States in the late 1800s and early 1900s?