ballerthesavage5380 ballerthesavage5380
  • 24-01-2021
  • Mathematics
contestada

Cheddar cheese costs $3.45 per pound. Which equation best represents the total cost, c, of pounds, p, of cheddar cheese?

Respuesta :

sandlee09
sandlee09 sandlee09
  • 25-01-2021

Answer:

c = 3.45 * p

Step-by-step explanation:

Since the total cost of Cheddar Cheese is dependant on the number of pounds that are being purchased then to calculate the total cost we would need to multiply the price per pound by the number of pounds being purchased. Therefore, the following equation would best represent the total cost of the cheddar cheese...

c = 3.45 * p

Answer Link

Otras preguntas

Which sentence is represented by the diagram? The horse ate oats in bag. The horse in the bag ate oats. The horse ate the oats in the bag. The horse oats in the
List three tenets of Calvinists branch of Protestantism.
Create a system of equations that contains the points (-5, 0) and (-3, 4)
I need the Irregular Present Perfect of the following words... Decir Poner Romper Abrir Resolver
How were the five tribes impacted after the civil war
What is the author's purpose for putting the word "taking" in quotation marks in paragraph 5? Cite evidence from the text in your response. I even added a pictu
How many inches are in 1 2/5 groups of 1 2/3 inches? PLEASE HELPPPP I ONLY HAVE 10 MINUTES LEFT
What is an equation of the line that passes through the point (6,7) and is parallel to the line 2x−3y=9?
5. At the outbreak of WWII, most Amercans could be considered a. Isolationists favoring neutrality b. Interventions favoring direct assistance to our allies c.
do you play fornite 9if yes then add me r5qtrr