jnnfrnwlt
jnnfrnwlt jnnfrnwlt
  • 22-01-2021
  • Mathematics
contestada

walnuts cost $2.10 per pound how many pounds of walnuts can we to buy for $6.30 .​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 22-01-2021

Answer:

You could buy 3 pounds of walnuts. To find the answer just multiple the cost($2. 10) by 3

Answer Link

Otras preguntas

Find 3 consecutive numbers where the product of the smaller two numbers in 19 less than the square of the largest number?
i have a few problems on combining like terms please help:1)   12r-8-122)      n-10+9n-3      3)    -4x-10x4) -r-10r
A two digit number is 4 times the sum of its digits and twice the product of its digit.FIND THE NUMBER
what is the exact value of sin 22.5 degrees using the sum, difference, half, or double angle formulas and the exact value chart in the solution.
the sum of two numbers is 83 and one of the number is x. what is the other number?
two sides of a triangle have lengths 10 and 15 what must be true about length of the third side
Help me please heathen 1. an uncivilized person 2. a kind or type 3. ill-tempered 4. a jointed-puppet
Which of the following equations is of a parabola with a vertex at (0, -3)? y = (x - 3)^2 y = (x + 3)^2 y = x^2 - 3 y = x^2 + 3
A triangle has two sides of lengths 7 and 12 what value could the third side be?
what does neuron look like???