Briannasuarez1825182 Briannasuarez1825182
  • 22-01-2021
  • Mathematics
contestada

You want to buy some noodles. A 9 ​-ounce package costs ​$3.15. A 15​-ounce package costs ​$5.55. A 24​-ounce package costs ​$7.92. Which package is the best​ buy?
PLEASE ANSWER QUICKLY

Respuesta :

shaynamote1 shaynamote1
  • 22-01-2021

Answer:

A 14-ounce package that costs $5.46

Step-by-step explanation:

hope it helps ;)

Answer Link

Otras preguntas

It is important for a person to include _____.
Bob's team won 75% of its baseball games. it played 16 games in all. how many games did the team win?
can someone please help me with this question and a couple more?
sketch the I-V graph of a subtance that obeys ohm's law. ...?
HELP PLEASE ASAP1. the federal gov decides to offset a $50 billion decline in business spending. the gov could spend %50 billion directly on projects, or it cou
Sound waves travel through air in a pattern of squeezing in and spreading out. True False
How many moles are in 5.8g of copper?
The result of subtracting 2 from its opposite is _____. 0 1 4 -4
What is the best way to determine the amount of fluid to consume after a workout?
Name one way the biosphere interact with the atmosphere