mjanaem11 mjanaem11
  • 22-01-2021
  • Mathematics
contestada

if 4 pizzas cost 18 dollars how much does 1 pizza cost

Respuesta :

natacorn08
natacorn08 natacorn08
  • 22-01-2021

Answer:

$4.50

Step-by-step explanation:

Okay, this is a standar unit rate problem, so our equation is:

18 ÷ 4 = 4.5

So 1 pizza costs $4.50

Answer Link

Otras preguntas

What other things are appropriate to do after stopping the blood and starting the saline IV in a reaction?a. Document the incidentb. Send the blood bag and tubi
how much wood could a wood chuck ckuck?
Definition of Highway:
Lexie’s teacher keeps going on and on about lab safety, and where all of the safety equipment is in the classroom, but she keeps daydreaming about going home to
Match the phases to their correct stage in the router setup process. (Not all options are used.) Stage 1 - perform the post Stage 2 - load the bootstrap program
What special considerations are there for the humidification while using the Jet?
Which missile launcher used on the F/A-18A/B/C/D is not used on F/A-18E/F?a) LAU-7b) LAU-127c) LAU-115d) LAU-116
[URGENT + WILL GIVE BRAINLIEST] FIND THE MEASURES OF THE ONES IN RED (ALTITUDE, L1, H2, AND H)
What is the principal chemical impurity in the generator? a) 99mTc b) 99Mo c) 67Ga d) Aluminum
Asset Visibility is a legacy tool that...