EwTrTw9577 EwTrTw9577
  • 22-01-2021
  • Mathematics
contestada

Molly also buys a bag of 8 apples for $3.60. Write and

solve an equation to find how much Molly paid for

each apple.

Respuesta :

shmemella shmemella
  • 22-01-2021

Answer:

each apple is 0.45

Step-by-step explanation:

$3.60 divided by 8 is equal to 0.45.

Answer Link

Otras preguntas

Why do we need society ​
Evaluate the function requested. Write your answer as a fraction in lowest terms. Triangle A B C. Angle C is 90 degrees. Hypotenuse A B is 39, adjacent A C is 3
1. Describe the secret graveyard on Nickel campus. -The nickel boys
Calculate the volume of 0.320-M NaOH solution needed to completely neutralize 74.0 mL of a 0.230-M solution of the monoprotic acid HBr. mL NaOH.
125.315 to two significant figures
who was the king of england in 1727
After Hitler became dictator, he a - ordered the burning of the Reichstag b - arrested and jailed Weimar officials c - banned all opposing political parties d -
The food web models a community along the coast of Alaska. Which organism in the food web is an herbivore? A Sea otter B. Phytoplankton C. Seagull D. Rock ptarm
Question 3 Look at the diagram below. If XY = 7 and XZ = 30, what is the value of t? 7 2t - 1 X Y Z​
the beauty of embracing my gender​