Seudónimo Seudónimo
  • 25-10-2016
  • Mathematics
contestada

a store is selling 9 apples for $12. If kyle has $28 to spend on apples to bake pies for a party he is having having many apples can he buy?

Respuesta :

brainyman
brainyman brainyman
  • 25-10-2016
He can buy 18 apples.
Answer Link
edog92
edog92 edog92
  • 25-10-2016
9 apples=12 dollars

18 apples=24 dollars

28 dollars= 23 apples


Answer Link

Otras preguntas

why is a producer important​
HELP 50 POINTS WILL BE AWARDED I need 3-5 sentences that explains the importance of reaction types (combustion decomposition synthesis single/double replacemen
What work does a food scientist do? A food scientist conducts research on the content of food.
what is the answer to this math problem​
what advantages did Britain have against America during the american war for independence?
IS a 2 year old and a 10 year old on the same level with confit resolution
What did the south do with its cotton in the early stages of the civil war?
Which of the following is true of the data represented by the box plot?
Yo ______ que nuestro vuelo está retrasado. A. supo B. supiste C. supimos D. supe
2/3 y = 1/4. y = ___? A. 3/8 B. 5/12 C. 11/12 D. 2 2/3