karmorgyamrg karmorgyamrg
  • 25-10-2016
  • Mathematics
contestada

If the unit sales price is $7 and variable costs are $3, how many units have to be sold to earn a profit of $3,600

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 25-10-2016
7 - 3 = 4....so there is a $ 4 profit for every unit sold

4x = 3600
x = 3600/4
x = 900....so 900 units have to be sold to earn a profit of $ 3600
Answer Link

Otras preguntas

What were some issues on which hamilton and jefferson disagreed? 1 point?
This is the term used by Europeans in the 16th century to describe the land they "discovered" between Europe and Asia
Which Muslim ruler ordered the construction of a magnificent mosque in Istanbul and decreed a vest new set of laws for his empire
30 POINTS HELP PLEASE!!!!!! 12. How is trade justice different from free trade? There is no difference. Free trade is trade justice. Trade justice means th
N 1949, _____ caused congress to reverse more than a century of immigration quotas and naturalization and anti-miscegenation laws.
Please complete the sentence. The parts of any kind of __________, including trail mix, soda, and air, keep their properties.
Trade arises as a result of the uneven distribution of resources and _____. A. Specialization of production B. Increase education opportunities C. High-speed
Simplify this math problem -5.4(3.7).
What relationship do you find between the physical feature and climate of Nepal
Which of the following is a velocity? Question 1 options: 30 m/s (meters per second) 30 m/s (meters per second) going down 30 km/s (kilometers per second)