Seudónimo Seudónimo
  • 25-10-2016
  • Mathematics
contestada

an 8 ounce can of tomatoes costs $1.14. a 12 ounce can costs $1.75. which can of tomatoes has thebetter unit price

Respuesta :

SJ2006
SJ2006 SJ2006
  • 25-10-2016

Unit rate of 1st Can = 1.14/8 = $0.1425

Unit rate of 2nd Can = 1.75/12 = $0.145

1st Can is cheaper than 2nd one

Answer Link

Otras preguntas

What mixed colors together makes black?
Toby is installing windows in a house. If the diagonal of the pane of glass measures 65 in and the base is 36 in, how tall is the window?
Why is earths outer core inferred to be liquid?
Who is Martha Graham?
How did world war 1 affect russia?
Help me plzzzzzzzzzzzz
6 friends order lunch. write an expression that shows the total cost of each person order (4.75) one sandwich and one cookie (x)
What are two ways in which fungi are beneficial? How can fungi be dangerous?
8. Geometry question shown above.
Surveying is no longer used. true or false.