skylerwilburn01
skylerwilburn01 skylerwilburn01
  • 25-10-2016
  • Mathematics
contestada

what is the cost per unit called

Respuesta :

strawberry12 strawberry12
  • 25-10-2016
A unit cost is the total expenditure incurred by a company to produce, store and sell one unit of a particular product or service. Unit costs include all fixed costs, or overhead costs, and all variable costs, or direct material costs and direct labor costs, involved in production.
Answer Link
Аноним Аноним
  • 25-10-2016
I Think it's called rate
Answer Link

Otras preguntas

what is dry ice ? what happens when the pressure under which it is stored is decreased to 1 atmosphere??
find the coordinates of the midpoint of the segment given its endpoints P(-3,-7) and Q(3,-5)
I need help with this please !! I have to use the tabular method which is using like the boxes. Thank you!!
which if the following would most likely occur if cattle lost the ability to maintain a colony of microorganisms in their digestive tract? a) cattle would no
how are these numbers different 1.5 and 15
Pls help and explain
which of the following expressions is equal to g(x)​
How do scientist think people migrated from Asia to the americas during the last ice age?
When rice is prepared, the amount of nice varies proportionately to the amount of water required. If 2 cups of rice requires 4.5 cups of water, then what is the
Plzzzzzzzz help me with number 15 it is really late and this is my last problem and I don’t understand it at all