perla16 perla16
  • 24-10-2016
  • Mathematics
contestada

if four pounds of a certain candy cost $10 how many pounds of that candy can be purchased for $12

Respuesta :

NickT874X NickT874X
  • 24-10-2016
4.8 pounds, set it up as 4 over 10 times x over 12, to find x multiply 4 by 12, and divide by ten. The result is 4.8
Answer Link

Otras preguntas

10. Which of the following is NOT an example of a trade-off among social and economic goals? a) An increase in the minimum wage raises unemployment. b) A trade
Least value of expression x^2+4y^2+3z^2-4x-20y-12z+45 is.?
In the decimal number .98703, the 0 holds what place value? A. Hundred-thousandths B. Ten-thousandths C. Thousandths D. Hundredths
how does drama compare to film?
The _______ is the collective name for the first ten amendments to the United States Constitution?
What new inventions came from WW I
you want to build the rectangular dog pen with 20 yards of fencing against your house which is 20 yards wide. which dimensions will give you the most space for
The ____________ systems are most responsible for providing cells with oxygen and removing the carbon dioxide.
Who were the good guys in WW I? (need to know all of them)
all of the following were problems that the government of the confederate states of america faced except which of the following