perla16 perla16
  • 24-10-2016
  • Mathematics
contestada

if four pounds of a certain candy cost $10 how manu pounds of that candy can be purchased for $12

Respuesta :

NickT874X NickT874X
  • 24-10-2016
4.8 pounds, set it up as 4 over ten times x over 12, 4 times 12 divided by ten equals 4.8
Answer Link

Otras preguntas

Which statement correctly differentiates between transmitters and receivers? O Transmitters have antennas, and receivers do not have antennas. Transmitters send
Based on the speech, how do you think farmers and workers were feeling about business and industry?
3х + 5 2х +9 х? – 4х + 3х2 – 9 Help
A _____ is a model of organization design based on a legitimate and formal system of authority. a. corporation b. conglomerate c. technocracy d. bureaucracy
Anybody know how to do this? Max points
The sum of a number and eleven is at least two write the inequality
You are given the following information on Kaleb's Heavy Equipment: Profit margin 6 % Capital intensity ratio .69 Debt-equity ratio .8 Net income $ 68,000 Divid
The television show CSI: Shoboygan has been successful for many years. That show recently had a share of 18, meaning that among the TV sets in use, 18% were tun
Find a job listing that interests you and relates to your educational or employment background. You must choose a job for which you are reasonably qualified. Yo
Elisa can swim 10 laps in 20 minutes. At this same rate, Elisa can swim laps in 32 minutes.