Evelynmath11 Evelynmath11
  • 24-10-2016
  • Mathematics
contestada

julie bought 32 kiwi fruit for $16. How many kiwi can lisa buy if she has $5?what is per one kiwi? 2 different examples

julie bought 32 kiwi fruit for 16 How many kiwi can lisa buy if she has 5what is per one kiwi 2 different examples class=

Respuesta :

AcutelyGauche
AcutelyGauche AcutelyGauche
  • 24-10-2016
The kiwi are 50 cents each. Therefore, Lisa can buy ten kiwi. What did you mean by the examples?
Answer Link
Laiyra1124 Laiyra1124
  • 24-10-2016

Lisa can buy 10 kiwi's with $5. 2 kiwis per dollar. Which means $0.50 for 1 kiwi.

Answer Link

Otras preguntas

Name three examples of negative externalities that depict instances of market failure.
answerrrrrrrrrr??????
What is the range? 8, 10, 60, 3, 5, 13, 12, 40, 8
Is The number “-3” a integer?
Alexandra put some money in her savings account in July. She put three times that amount into her savings account in August. She saved a total of $140.00 in Jul
What is the difference between arithmetic and geometric sequences
Which of the following area true? 1. A time-varying electric field will produce a magnetic field. 2. A time-varying magnetic field will produce an electric fiel
are 8x+ 16 and 4(2x+4) equivalent
Florence stands in her backyard and admires her flower gardens. First, she looks to her rose garden. Her rose garden is 80 feet away from her. She turns 63° an
Four friends typing speeds are shown. Who is fastest? Monica: 10 words in 1/4 minutes Rachel: 55 words in 5/6 minutes Charlie: 42 words in 3/4 minutes Daniel: 2